Author Info

Facebook

Skąd czerpać inspirację? Wywiad z Grzegorzem Więcławem, część 4

Wąs w kampanii Wąsopad służy temu, by prowokować do dyskusji, rozmawiać o męskim zdrowiu i o tym, czemu mężczyźni dbają mniej o swój organizm. Kuba z zarządu Fundacji "Kapitan Światełko" rozmawia z Grzegorzem Więcławem, ekspertem psychologii sportu, który wspiera kampanię Wąsopad i chce, abyście także Wy zadbali o swoją kondycję. Dziś przeczytajcie o kilku inspirujących przykładach - nigdy nie jest zbyt późno, by zacząć się ruszać.

J.K.: Współpracujesz z zawodnikami rugby na wózkach.

G.W.: Zgadza się.

Ja często, kiedy rozmawiam z ludźmi, często słyszę, że ten ma coś z kolanem, ten ma astmę, tego bolą plecy, on się nie może ruszać. Zwykle wtedy pokazuję im tych zawodników, bo na ich twarzach widać, że robią coś z niesamowitą pasją i ogromną determinacją. Mówię wtedy – zobacz, ci faceci nie są w stanie wstać z wózka, dlaczego oni są w stanie się ruszyć, a ty nie? Na jakiej zasadzie u nich to działa? Co sprawia, że człowiek, który po wypadku nie chodzi, nagle się odnajduje w sporcie?

Ciekawy temat poruszyłeś. Rzeczywiście, od roku jestem zaangażowany w polskie środowisko rugby na wózkach. Jest to dyscyplina, która została w ogóle stworzona dla ludzi, którzy nie byli w stanie zagrać w koszykówkę na wózkach, bo nie mieli wystarczająco dobrego chwytu. To są najczęściej rzeczywiście ludzie po wypadkach, w których uszkodzili sobie rdzeń kręgowy w odcinku szyjnym. Najczęściej są to tak zwani tetraplegicy, czyli ludzie z niedowładem czterokończynowym. Są tam też osoby, które urodziły się z niepełnosprawnością i takie też grają w rugby. Są też osoby po amputacjach, ale najczęściej są to jednak ludzie po złamaniu kręgosłupa w odcinku szyjnym.
To się oczywiście wiąże z olbrzymią zmianą w życiu, które taki człowiek wiódł do tej pory. Ci ludzie przede wszystkim z mojego doświadczenia angażują się w rugby jako metodę rehabilitacji. To jest dla nich jakiś bodziec do powrotu do normalnego życia. Wielu z nich ma nadzieję cały czas, że wróci do chodzenia i wydaje im się, że dla nich jest to okres jedynie przejściowy. Jednak bardzo często jest tak, że zostają na wózkach przez resztę swojego życia.
Potem z tej rehabilitacji to się przeradza w pasję, w sport, tak jak to jest z najlepszymi zawodnikami w Polsce czy na świecie.

Masz człowieka, który urodził się z tą niepełnosprawnością i w pewnym momencie stwierdza, że już dosyć, trzeba podjąć jakąś aktywność fizyczną i zaczyna grać. Może jest to daleko idące porównanie, ale są też faceci, którzy pewnego dnia budzą się, mając lat trzydzieści parę, czterdzieści parę, spoglądają w lustro i mówią: „o kurde, ale się zapuściłem, ale jestem gruby. Co ja mam ze sobą zrobić? Nie, to już jest za późno, pora na poranną kawę i jajecznicę na bekonie.”

Nigdy nie jest za późno na zmianę swojego życia na lepsze. Uważam, że każdy zawsze może być lepszy od samego siebie z wczoraj. Być może stwierdzenie, że „każdy może wszystko jeśli tylko chce” jest fałszywe, ale stwierdzenie, że „każdy może więcej niż mu się wydaje” jest już z pewnością prawdziwe. Myślę, że nie ma takiego czasu, kiedy jest za późno, żeby coś zacząć, coś zmienić w swoim życiu.
Jest taka historia pewnego wiekowego maratończyka. Nazywa się Fauja Singh. Choć pierwszy dystans maratoński pokonał dopiero w wieku 89 lat, to wcale nie zwolnił tempa i w wieku ponad stu lat przebiegł maraton w Toronto. Dużo jest takich inspirujących przypadków, które przypominają nam, że aktywność fizyczna to jest coś na całe życie.

Wracamy znowu do tego, że da się zacząć w każdym momencie, tylko może nie zaczynając od tego, żeby się rzucić na przepłynięcie kanału La Manche, tylko etapami.

Dokładnie tak. Tutaj olbrzymia rzecz w tym, żeby być cierpliwym. Przed rozpoczęciem aktywności sprawdzamy swój stan zdrowia, czy to u lekarza, czy u fizjoterapeuty i dopiero potem stopniowo dozujemy sobie tę aktywność fizyczną.
Jeżeli czegoś nie robiłeś przez jakiś dłuższy czas, to niestety nasze ciało „odzwyczaja się” od tego.



Poprzednią część możesz znaleźć pod tym linkiem. Obserwuj nas na Facebook i Google+ i nie przegap następnej aktualizacji. Grzegorza możesz także znaleźć na glowarzadzi.pl
Wesprzyj naszą kampanię Wąsopad! Dowiedz się więcej pod tym linkiem.

Źródła zdjęć: jeden, dwa, trzy.

Podziel się:

DODAJ KOMENTARZ

    Komentarze Google
    Komentuj na Facebook!

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wszystkie komentarze są prywatnymi opiniami umieszczających je osób.
Prosimy, zachowuj się jak dama / dżentelmen. Nawet, jeśli coś Ci się nie podoba - zachowaj spokój i kulturę (-:

Najczęściej czytane

Labels

112 akcja Alfa Romeo alkohol ankieta Asterion Aston Martin asystent Auta auta używane automaty autostrady Aventador badania bądź widoczny Beskid Śląski bezpieczeństwo Będzin BHP bieganie biegi biobazar BlackBerry BMW Brenna Brick Brno Bus Bohaterów Business Lease Bydgoszcz Centrum Zimbardo crash test crowdfunding CSR Cyrulik Śląski ćwiczenia deszcz Diagnostyka dieta Diverse Downhill Contest dla firm Dla Kierowców dla par dla pracownika dla szefa dla szkół downhill drift drogi Endomondo Europa Centralna Eurostat Facebook felieton Fiat film fitness floty Foto Melcer fotografie fundacja futbol amerykański Gliwice golenie gra miejska higiena hybrydy impreza informacje Inicjatywa inspiracja internet jazda nocą jazda w górach jedzenie jesień kampania społeczna kask Katowice klub kodeks drogowy komputer pokładowy komunikacja miejska koncert kondycja konferencja konkurs konkursy Kraftwerk krew kultura kupujemy auto Lamborghini lampki Land Rover leasing lekarz Liga Bohaterów list otwarty mandaty maraton media Mercedes Mikołajki MInisterstwo Śledzia i Wódki młodzież MMCars moda MotoGP motywacja Movembeer muzyka nasze auto Newsy NGO NGO-Pro niepełnosprawni niewidomi nowe auta noworoczne postanowienia nowotwory odblaski ogłoszenia opony otyłość parkowanie partnerstwo Paryż pasy pierwsza pomoc pierwsze wrażenia piesi pijani piknik piwo plakat Pluszektorium płeć Podaj Rękę pole position policja Polska porady Poznań prawo premiera profilaktyka programy prostata przejścia dla pieszych przyczepność psychologia pub rajd rak relacja resuscytacja rodzinnie rower rowery rugby self-driving sesja fotograficzna Silesia Marathon skrzynia biegów smartfon social media spalanie społeczeństwo sport spotkanie supersamochody SUV system motywacji szkolenia Ścigacz.pl Śląsk ŚLONSQ śnieg ŚUM światła Święta taniec targi pasji Targi Piwne targi samochodowe Tarnowskie Góry technologia tory wyścigowe trening trening biegacza turystyka Unia Europejska urzędy Ustroń venturillo Warsaw Sirens Warszawa warsztaty watchdog Wąsopad WF Wisła wyjazd Tomka wypadek wywiad wyzwanie X Factor Zabrze zbiórki zdrowa żywność zdrower zdrowie zima znaki Żywiec

O Fundacji

Miasta

Bądź Super!

Nie masz czasu?

Nasze akcje

Zabierz ze sobą ten blog!
Zeskanuj kod i czytaj dalej na komórce lub tablecie.

Subskrybuj

Video Of Day

Strona przeniesiona na

kapitanswiatelko.pl

Dziennik Kapitański
Info